Skip Navigation Links

Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili Açıklama

Değerli meslektaşlarım,
 
Bilindiği gibi Türk Endodonti Derneği Yönetim Kurulu tarafından gönderilen 30 Ocak 2020 tarihli elektronik postada Olağanüstü Genel Kurul ilan edilmiştir.  Bu yazıyı kafa karışıklıklarını gidermek için kaleme aldım.  Derneğimiz iki yılda bir bilimsel kongre düzenlemektedir. Kongre yapılmayan yıl hem bilimsel hem de biraz daha sosyal faaliyetlerin ön plana çıkarıldığı bir sempozyum organize edilmektedir. Olağan Genel Kurullarımız da her iki yılda bir Mayıs ayında yapılmaktadır. Türk Endodonti Derneği hamurunda demokrasi olan bir dernektir. Bu sebeple Yönetim Kurullarımız düzenlenen kongrede değerli üyelerimizin hür iradeleriyle verdikleri oylarla seçilmektedir. Dernek Tüzüğümüzün 11. Maddesi;
 
“–Genel Kurul. iki yılda bir Mayıs Ayında olağan olarak toplanır. Genel kurullar Mayıs ayında yapılır Genel kurulun yapılacağı yıl mayıs ayında bilimsel kongre yapılıyorsa genel kurul da kongre kapsamında yapılır. Kongre yapılmazsa genel kurul Mayıs ayında yapılır.”
 
şeklindedir. Mayıs ayı bizim kongre ve seçim ayımızdır. 
 
Bununla birlikte, bu yıl özel bir durum söz konusudur. Bu yıl Mayıs Ayı boyunca kutsal Ramazan ayı ve tarihler aşağıdaki gibidir;
 
Ramazan 2020 (Türkiye). 
Başlangıç: 24 Nisan, Cuma
Bitiş: 23 Mayıs, Cumartesi (Kaynak: Google)
 
 
Ramazan Bayramı tarihleri ise;
Ramazan Bayramı 2020 (Türkiye). 
Başlangıç: 24 Mayıs, Pazar
Bitiş: 26 Mayıs, Salı (Kaynak: Google)  şeklindedir.
 
Bu durumda Türk Endodonti Derneği Kongre tarihi Mayısın  son haftasına sıkışmıştır, çünkü Ramazan Ayı dini vecibelerin yerine getirildiği bir ay olması sebebiyle günlük kurs veya konuşmaların yapılmasını  dışında  gelenek olarak uzun soluklu kongrelerin düzenlediği bir ay değildir. 
Mayısın son haftası da  Salı günü Bayram tatilinden çıkılması sebebiyle izin ve iş yükü sebebiyle uygun bir dönem olarak görülmemektedir.  Buna ek olarak Derneğimizin Kongresi, tarihleri bizden daha öne belirlenmiş olan  Balkan Stomatoloji Derneği’nin 28-30 Mayıs 2020 tarihli kongresi ile aynı tarihe rastlamaktadır.  Bu sene sempozyum şehrimiz İstanbul olarak belirlenmiştir. Şehir seçimindeki en önemli etken son bir kaç yıldır tüm dünyada dalgalı bir seyir izleyen ekonominin dönem dönem  ülkemizde de hissedilmesi ve firmaların sıklıkla İstanbul’u tercih etmeleridir.  Mayıs ayının son haftası İstanbul’da spor alanında önemli bir etkinlik de vardır;
 
2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali. 23:00
30 Mayıs, Cumartesi (Kaynak: Google)
 
Bu sebeple İstanbul’da bütün oteller dolu veya kalan odalar oldukça yüksek fiyatla işlem görmektedir. Bu kongre giderlerine de yansıyacaktır. 
Bütün bu sebeplerden dolayı, biz de Türk Endodonti Derneği olarak, gelecek yılları da düşünerek kongre ve seçim dönemlerinin Haziran ayı olması konusunda siz değerli üyelerimizin fikrini almak için Olağanüstü Genel Kurul yapmaya karar verdik. Yeni seçim tarihi de 6 Haziran 2020  haftasında Prof. Dr. Sema Belli Hocamızın Başkanlığını yapmakta olduğu Adeziv Derneğinin Uluslararası Kongresi ve 17 Haziran 2020 haftasında Dünya Dental Travmatoloji Kongresi sebebiyle 11-13 Haziran 2020 olarak belirlenmiştir.
 
Büyük ve güçlü Türk Endodonti ailesinin siz saygıdeğer üyelerini kıtaların buluşma noktası İstanbul’da ağırlamaktan şeref duyacağız.
 
Saygılarıma,
Dr. Mehmet Baybora Kayahan
Türk Endodonti Derneği Başkanı
 
 
 
 
 


Ağustos 2020
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456